potomek.pl

Potomek.pl – strona parentingowa, lifestyle.

Dziecko Parenting

Bezpieczny pokój dla niemowlaka

Przyszli rodzice w ostatnich tygodniach ciąży pochłonięci są intensywnymi przygotowaniami i kompletowaniem niezbędnej wyprawki. Wybierając się na zakupy warto sporządzić listę najpotrzebniejszych rzeczy, aby nie inwestować w zbędne i mało praktyczne gadżety.
O radę i praktyczne wskazówki warto poprosić położną w szkole rodzenia lub zaprzyjaźnionych rodziców małych dzieci.

Dobry plan

Oprócz akcesoriów, ubranek i zabawek bardzo ważne jest pomieszczenie, w którym dziecko będzie spało. Pokój dla niemowlaka powinien być dobrze rozplanowany i przemyślany, aby małe dziecko czuło się w nim komfortowo i bezpiecznie, a młodzi rodzice mogli wygodnie wykonywać wszelkie obowiązki.
Doskonale gdy znajduje się on w pobliżu sypialni rodziców, aby mieli oni szybki dostęp do pokoju pociechy w nagłej sytuacji.
Ogromną rolę odgrywa odpowiednie łóżeczko i materac, gdyż w pierwszych tygodniach życia maluch najwięcej czasu spędza na spaniu. Materac powinien być wykonany z najwyższej jakości materiałów, ponieważ kręgosłup dziecka intensywnie się rozwija. Z kolei pościel warto wybierać wykonaną z naturalnych i bezpiecznych tkanin, najlepiej w stu procentach wykonanych z czystej bawełny.
Łóżeczko powinno być ustawione w miejscu zacienionym, gdzie bezpośrednio nie trafiają promienie słoneczne. Na zagłówku dobrze jest zamontować baldachim, który stanowi idealną osłonę i pomaga się maleństwu wyciszyć.

Inne elementy pokoju

Nie bez znaczenia jest również odpowiednia osłona okna. W pokoju niemowlaka najlepiej sprawdzają się rolety, pliski lub żaluzje, które pozwalają na regulowanie ilości wpadającego światła.
Czas codziennej kąpieli także jest bardzo ważny. Stojak do wanienki najlepiej jest ustawić w pokoju noworodka, aby nie narażać go na nagłe zmiany temperatury spowodowane chodzeniem po mieszkaniu po zakończonej kąpieli. Stojak można bardzo szybko złożyć i rozłożyć dzięki czemu zajmuje on bardzo mało miejsca. Jest on bardzo stabilny i zapewnia bezpieczeństwo.
Warto zadbać także o wygodne miejsce do ubierania i przewijania maluszka. Najlepiej do tego celu sprawdza się stolik do przewijania. Najczęściej wyposażony jest od w dodatkowe szuflady i półki gdzie można przechowywać podstawowe ubranka na zmianę, kosmetyki i wszelkie niezbędne akcesoria do kąpieli i przewijania.
Ściany w pokoju maluszka powinny być jasne i utrzymane w pastelowej tonacji. Można je przyozdobić modną tapetą lub fototapetą z wizerunkiem bajkowych postaci. Elementy w kontrastowych kolorach wspomagają rozwój wzroku dziecka i wzbudzają zainteresowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *