potomek.pl

Potomek.pl – strona parentingowa, lifestyle.

Dziecko Parenting

Muzyka dla dzieci

Nie jest dla nikogo tajemnicą, że małe dzieci mają bardzo wrażliwe zmysły, o wiele wrażliwsze niż dorosły człowiek. Dzieje się tak między innymi dlatego, że młody układ nerwowy wciąż się rozwija i potrzebuje dużej liczby bodźców do tego, aby nauczyć się wszystkiego o świecie. Dzieci poznają świat przez zmysły, dlatego są im one niezbędnie potrzebne.

Łagodne dźwięki dla niemowlaka

Jednym ze zmysłów przez które dzieci poznają świat jest słuch. Już maleńkie niemowlęta bardzo szybko uczą się rozpoznawać głos swojej mamy i taty, odwracając głowę w stronę, z której dochodzi ich głos. Lękiem może zareagować na dźwięki których nie zna lub które są dla niego zbyt intensywne. Dlatego tak ważnym jest, aby otaczać malutkie dziecko łagodnymi dźwiękami i mówić do niego spokojnym głosem.
Warto też bazować na tym zmyśle gdy chcemy wspomagać rozwój naszego dziecka. Dlaczego by nie robić tego puszczając mu od początku życia muzykę? Istnieje mit, że muzyka Mozarta wpływa na rozwój inteligencji. Nie jest to udowodnione w żaden sposób; niemniej faktem jest to, że dzieci dobrze reagują na spokojną muzykę klasyczną. Zwłaszcza dobrze może działać fortepian, który uspokaja. Bardzo dobre efekty daje też słuchanie orkiestry i koncertów, ponieważ wpływają one na rozwój poczucia przestrzeni u małych dzieci i rozwijania zdolności do rozróżniania dźwięków a także wyczucie rytmu.

Wybór piosenki

Jakie wybrać piosenki dla niemowląt? Na pewno te spokojne, łagodne, pozbawione ostrych, chaotycznych dźwięków, bardzo wysokich tonacji. Piosenki dla niemowląt powinny być puszczane cicho, by nie uszkodzić delikatnego aparatu słuchu wciąż maleńkiego dziecka, ani żeby nie rozdrażnić dziecka. Jeżeli potrafisz śpiewać – może warto, byś zanuciła piosenki dla niemowląt samodzielnie? Będzie to miało podwójne znaczenie – po pierwsze, kontakt dziecka z muzyką, ale po drugie, z jaką muzyką; zaśpiewaną przez jego mamę, ukochanym głosem! Ma to walory zarówno rozwojowe, jak i emocjonalne dla dziecka, gdyż działa pozytywnie na więź. Oswajanie dziecka z muzykę będzie miało pozytywny wpływ na jego kreatywność w przyszłości – kto wie, może twój maluch w przyszłości wyrośnie na melomana albo na wielkiego muzyka? Początki wielkich talentów biorą się właśnie z wczesnego kontaktu dziecka z różnorodnymi, pozytywnymi bodźcami dźwiękowymi. Dlatego warto oswajać dziecko od pierwszych chwil życia i puszczać mu piosenki dla niemowląt przy różnych okazjach tak, by mogło oswajać się z różnorodną muzyką, a zwłaszcza z muzyką klasyczną, która jest niezwykle korzystna dla dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.