Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś
Dziecko fotelik dla dziecka

Foteliki samochodowe montowane tyłem do kierunku jazdy

Data publikacji 30 sierpnia 2021

Wybór pierwszego fotelika samochodowego dla dziecka to niełatwe zadanie. W grę wchodzą nie tylko komfort Twojej pociechy i łatwość montażu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo najmłodszego spośród pasażerów. Jeśli ta ostatnia sfera jest dla Ciebie priorytetem, powinieneś rozważyć wybór jednego z modeli fotelików samochodowych montowanych tyłem do kierunku jazdy. 

Dla kogo foteliki samochodowe tyłem do kierunku jazdy?   

Krótko mówiąc, jest to odpowiedni wybór dla wszystkich dzieci. Choć przepisy obecnie obowiązującego prawa nakazują, aby w takich fotelikach podróżowały noworodki oraz najmłodsze dzieci, to nie ma żadnych przeciwskazań, by korzystały z nich również starsze pociechy. Co więcej, specjaliści zalecają jak najdłużej wybierać foteliki samochodowe montowane tyłem do kierunku jazdy. Ten rodzaj podróżowania jest wskazany nawet dla 4 czy 5-letnich dzieci. Foteliki montowane tyłem są dostępne we wszystkich kategoriach wagowych, od 0-13 kg i 0-18 kg poprzez 9-18 kg, 9-25 kg, aż do kategorii 15-36 kg i 9-36 kg.  

Montaż i użytkownie fotelików samochodowych tyłem do kierunku jazdy 

Czasami można spotkać się z opinią, że montaż tego takich modeli sprawia pewną trudność, ponieważ foteliki samochodowe tyłem do kierunku jazdy sprawdzają się tylko w dużych samochodach. Niewiele ma to wspólnego z prawdą, ponieważ obecny asortyment sklepów z artykułami dziecięcymi jest na tyle szeroki, że można dopasować fotelik do specyfiki konkretnego samochodu. Co więcej, sporo modeli jest wyposażonych w funkcję obracania, która ułatwia instalację. Dodatkowym udogodnieniem może być system isofix, który jeszcze bardziej ułatwia montaż. Podobnie jak w przypadku fotelików montowanych przodem, także tutaj mamy do dyspozycji regulację zagłówka oraz poziomu odchylenia fotelika. Użytkownie oraz montaż są zatem równie wygodne w każdym typie fotelika. 

Twój wybór to bezpieczeństwo dziecka  

Gdzie zatem znajdziemy różnice? Oczywiście w kwestii bezpieczeństwa. Nie ulega wątpliwości, że foteliki samochodowe montowane tyłem do kierunku jazdy zapewniają pasażerowi znacznie większy poziom bezpieczeństwa. Zwróć uwagę na to, że dziecko podróżujące tyłem do kierunku jazdy ma bardzo dobrze chronioną głowę, szyję i cały kręgosłup. Taka ochrona odgrywa istotną rolę przy gwałtownym hamowaniu lub zderzeniu. Ciało dziecka jest wówczas podpierane przez konstrukcję fotelika, a całe zdarzenie kończy się niegroźnie. Przy foteliku montowanym przodem do kierunku jazdy sytuacja wygląda inaczej, ponieważ działające, przy uderzeniu lub hamowaniu, siły przemieszczają ciało dziecka do przodu. Jeśli pasy bezpieczeństwa będą zapięte, dziecko oczywiście nie wypadnie z fotelika, ale jego głowa bezwładnie i gwałtownie wysunie się do przodu. Właśnie ten moment jest bardzo groźny i może skutkować poważnymi obrażeniami. Wybór fotelika samochodowego montowanego tyłem do kierunku jazdy, pozwala zatem na wyeliminowanie takiego ryzyka. Dzięki niemu można podróżować bez obaw o zdrowie dziecka. Pamiętaj, że przewożenie dziecka tyłem znacząco poprawia jego bezpieczeństwo.

Redakcja potomek.pl

Nasza redakcja to zespół doświadczonych mam, miłośniczek mody, twórczy w kuchni i entuzjastek rozwoju osobistego, które dzielą się swoimi przepisami, pomysłami na modowe stylizacje oraz wskazówkami dotyczącymi parentingowej mądrości.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?