Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś
Dziecko Karmienie niemowlęcia

Karmienie niemowlęcia – z piersi i butelki – poradnik

Data publikacji 10 sierpnia 2021

Karmienie mieszane polega na naprzemiennym karmieniu niemowlęcia piersią i butelką, w której może znajdować się odciągnięty pokarm albo mleko modyfikowane. Kiedy takie postępowanie jest zalecane? Jak prawidłowo odciągać pokarm? O czym należy pamiętać, stosując karmienie mieszane?

Kiedy rozpocząć karmienie mieszane?

Wskazaniem do rozpoczęcia karmienia mieszanego jest sytuacja, w której matka ma za mało pokarmu, pobudzanie laktacji nie przynosi zamierzonych efektów, a maluch przybiera na wadze za wolno. W takich przypadkach zaleca się konsultację z doradcą laktacyjnym czy położną. Podczas gdy mama będzie pracować nad pobudzeniem laktacji, dziecko można dokarmiać mlekiem modyfikowanym dostosowanym do jego aktualnych potrzeb.

Karmienie mieszane bywa zalecane również wtedy, gdy dziecko jest za słabe, by efektywnie ssało pierś albo ma problem ze ssaniem z powodu wady anatomicznej. Omawiany rodzaj karmienia znajduje zastosowanie również wtedy, gdy mama musi na jakiś czas przerwać karmienie piersią (np. z powodu leczenia), ale chce do niego powrócić. Karmienie mieszane jest też nierzadko wybierane przez kobiety, które planują wrócić do pracy, a zarazem chcą podtrzymać laktację i podawać dziecku swoje mleko. Zanim podejmie się decyzję o takim rozwiązaniu, należy poczekać, aż karmienie piersią się ustabilizuje, czyli mniej więcej 6-8 tygodni od narodzin maluszka.

Dobór odpowiedniego mleka modyfikowanego

Jeżeli w ramach karmienia mieszanego chce się wykorzystać mleko modyfikowane, w kwestii doboru najlepszego produktu najlepiej skonsultować się z doradcą laktacyjnym czy lekarzem. Preparat musi być dostosowany do wieku dziecka i jego potrzeb na określonym etapie rozwoju. Zanim zacznie się podawać niemowlęciu mleko modyfikowane w butelce, warto wcześniej dawać mu pokarm z piersi. Później można karmić dziecko naprzemiennie swoim mlekiem i mlekiem modyfikowanym.

Jak odciągać pokarm, aby karmić niemowlę butelką?

Zanim rozpocznie się odciąganie pokarmu, należy staranie umyć piersi i dłonie. Dobrym produktem okaże się bezzapachowe mydło – aromat kosmetyku nie przedostanie się do pokarmu. Do odciągania pokarmu nadaje się zarówno laktator elektryczny, jak i ręczny. Należy zadbać o czystość urządzeń i przestrzegać zaleceń producentów sprzętów. Podczas odciągania pokarmu trzeba przyjąć wygodną pozycję. Nie można za mocno przyciskać piersi ani jej szarpać. Warto postępować zgodnie z instrukcją obsługi dołączoną do określonego laktatora.

Do przechowywania odciągniętego mleka nadają się czyste, wcześniej wyparzone, szklane pojemniki albo wysterylizowane pojemniki plastikowe. Pokarm w temperaturze pokojowej można przechowywać przez 8 godzin, a w lodówce od 2 do 5 dni. Na pojemnikach najlepiej zapisać datę i godzinę odciągania danej porcji, by mieć pewność, że nie poda się dziecku zepsutego mleka.

O czym należy pamiętać, karmiąc niemowlę piersią i butelką?

Trzeba mieć świadomość, że karmienie mieszane może ograniczyć laktację. Dzieje się tak w przypadku, gdy rzadziej przystawia się dziecko do piersi, a karmienia są krótsze. Jeżeli chce się bez zakłóceń kontynuować karmienie piersią, trzeba przystawiać dziecko do piersi zarówno w dzień, jak i w nocy, by nie osłabiać laktacji.

Jeśli karmienie mieszane ma poprzedzać stopniowe odstawianie niemowlęcia od piersi, każde karmienie można rozpoczynać podaniem mleka modyfikowanego, a dopiero później przystawiać malucha do piersi. Takie postępowanie nie będzie pobudzać intensywnej laktacji. Z kolei by podtrzymać produkcję pokarmu, najpierw trzeba podawać pierś i zaczekać, aż dziecko ją opróżni.

Karmienie mieszane sprawdza się w przypadku problemów z laktacją, wad anatomicznych u dziecka, konieczności tymczasowego zaprzestania karmienia piersią czy chęci powrotu do pracy. Jeżeli chce się je wprowadzić, warto zadbać o dobór odpowiedniego laktatora oraz mleka modyfikowanego dopasowanego do aktualnych potrzeb niemowlęcia. Wprowadzenie karmienia mieszanego warto skonsultować z lekarzem i doradcą laktacyjnym, a w przypadku wdrożenia jakichkolwiek zmian w żywieniu dziecka koniecznie trzeba obserwować jego reakcję.

Redakcja potomek.pl

Nasza redakcja to zespół doświadczonych mam, miłośniczek mody, twórczy w kuchni i entuzjastek rozwoju osobistego, które dzielą się swoimi przepisami, pomysłami na modowe stylizacje oraz wskazówkami dotyczącymi parentingowej mądrości.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?