Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś
Dziecko

Sprawdzone sposoby na jesienne infekcje u dzieci

Data publikacji 29 września 2020

Jesień to wzmożony okres zagrożenia różnymi infekcjami – grypa i przeziębienie mogą dopaść nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Dzieci nie dbają o to, by regularnie zakładać czapkę czy myć ręce. Podpowiadamy, jak szybko poradzić sobie z chorobą u najmłodszych.  

Zarazki przenoszą się najczęściej trzema drogami zakażenia – drogą kropelkową, powietrzną oraz poprzez kontakt. Zarazki przenoszą się podczas kichania, kaszlu czy nawet mówienia. Osoba chora rozpyla bezpośrednio kropelki, które są wdychane przez inne osoby. Dzieci mogą zarazić się również przez kontakt z osobą chorą oraz powierzchniami, na których utrzymają się zarazki. Zarażenie odbywa się przez kontakt z nimi, przeniesienie zarazek na oko, nos czy usta, skąd w wnikają one bezpośrednio do organizmu.  

Jak uchronić dziecko przed jesiennymi infekcjami? 

Jak zadbać o to, by zapobiegać infekcjom u dzieci? Wystarczy kilka prostych czynności, które na co dzień uchronią dziecko przed infekcjami. Warto nauczyć dziecko, by jak najczęściej myć ręce sobie i dziecku. Szczególnie warto zwrócić na to uwagę po przyjściu do domu, przed jedzeniem oraz po wyjściu z toalety. Niezwykle istotne jest również codzienne wietrzenie mieszkania i nawilżanie powietrza. Zwróć uwagę na to, aby dziecko wycierało nos w jednorazowe chusteczki i od razu po użyciu, od razu je wyrzucało. Warto również uczyć dziecko, aby piło jedynie ze swojego kubeczka i nie pożyczało sztućców kolegom i koleżankom. Ważne jest także unikanie chorych gości, szczególnie jeśli nasze dziecko jest w wieku niemowlęcym lub przedszkolnym.  

Najczęściej spotykanym objawem infekcji u dzieci jest oczywiście katar. Jeśli zauważysz u malucha katar, warto często udrożnić nos dziecka solą fizjologiczną, stosować krople dla niemowląt, a podrażnione okolice nosa smarować wazeliną lub kremem pielęgnacyjnym dla dzieci. W celu ułatwienia dziecku oddychania, warto często nawilżać powietrze. Jeśli nie masz specjalnego nawilżacza powietrza, możesz po prostu rozwiesić w domu lub mieszkaniu mokre ręczniki. Warto również podawać dziecku dużą ilość płynów oraz syropy na kaszel, przepisane przez lekarza – inne leki należy stosować przy kaszlu mokrym, a inne przy suchym. Dziecko ma gorączkę? W takim przypadku najlepsze efekty dają środki rozgrzewające, które wywołując pocenie się, powodują spadek temperatury. Warto jednak mieć świadomość, że niektóre leki nie mogą być stosowane u osób z astmą i nadwrażliwością oskrzeli.  

Warto również zaopatrzyć dziecko w przyłbice ochronne, które pomogą zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusów. Zadbajmy o nakrycia głowy dla dzieci – kapelusze dla dzieci i czapki wiosenne dla dzieci.  

Jak pomóc dziecku zwalczyć infekcję? 

W celu zwalczenia infekcji, warto podawać dziecku witaminę C. Jej dawka powinna zostać dobrze dopasowana do wieku i wagi malucha. Pamiętajmy także, że nie istnieje złoty środek na katar. Jedyne, co możemy zrobić to zastosować kurację, która pomoże nam wzmocnić naturalną barierę ochronną organizmu. Organizm dziecka jednak sam musi poradzić sobie z przeziębieniem. Zwykle zajmuje to od tygodnia do dwóch. Warto mieć świadomość, że w tym czasie obfita wydzielina z nosa może skutkować zaburzeniami snu, utrudniają jedzenie i oddychanie.  

Redakcja potomek.pl

Nasza redakcja to zespół doświadczonych mam, miłośniczek mody, twórczy w kuchni i entuzjastek rozwoju osobistego, które dzielą się swoimi przepisami, pomysłami na modowe stylizacje oraz wskazówkami dotyczącymi parentingowej mądrości.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?