potomek.pl

Potomek.pl – strona parentingowa, lifestyle.

Dziecko Parenting

Korzyści z czytania dziecku bajek

Każdy z nas chce, aby nasze dzieci miały jak najlepszy start w życie. Dbamy o jego rozwój, posyłamy do dobrych przedszkoli i szkół a także zajęcia dodatkowe, wybieramy odpowiednich lekarzy, zdrowo żywimy. Korzystamy z porad najprzeróżniejszych specjalistów, kupujemy pomoce naukowe. Wszystko po to, aby nasze dziecko miało się jak najlepiej.

Czytanie rozwija

Mając niemowlę zastanawiamy się często co zrobić, aby jak najbardziej ułatwić mu wejście w kolejne etapy rozwojowe. Zależy nam zarówno na tym, aby dziecko rozwijało się prawidłowo na poziomie fizycznym, jak i mentalnym. Specjaliści rekomendują, że chcąc by dziecko jak najlepiej rozwijało się psychicznie i emocjonalnie, warto jak najwcześniej zacząć dziecku czytać.
Od kiedy czytać dziecku? Właściwie można to zacząć już od najwcześniejszych momentów jego życia. Nawet wtedy gdy dziecko wciąż jest niemowlęciem warto czytać mu książeczki. Dlaczego? Malutkie dziecko nawet nie rozumiejąc tego co do niego mówimy, reaguje na nasz ton i barwę głosu; kojarzy nam się wtedy ona dobrze i miło, przez co wpływamy na jego emocje i poczucie spokoju. Maluszek słuchając nas czytających coś spokojnym głosem wycisza się, słucha uważnie modulacji; to już jest dla niego źródłem przyjemnych doznań.
Niech nas nie zwiedzie to, że dziecko jest malutkie i jeszcze nas nie rozumie. Niemowlę ekstremalnie szybko przechodzi do kolejnych faz rozwojowych i szybko chłonie nasze słowa. Badania wskazują na to, że dzieci których rodzice nie zastanawiali się zbyt długo od kiedy czytać dziecku tylko po prostu to robili, szybciej uczą się mówić, szybciej przyswajają nowe słowa a w przyszłości zdecydowanie lepiej radzą sobie z tekstem pisanym i interpretacją.

Poszerzanie wyobraźni

Czytanie dziecku rozwija także jego wyobraźnię. Nieco starsze niż niemowlę dziecko słuchając opowieści wyobraża sobie ją na swój sposób, w efekcie czego ćwiczy swoje zdolności myślenia i kreatywności. Nie osiągają tej zdolności w równym stopniu dzieci które otrzymują tylko gotowe obrazy oglądając bajki. Dzieci słuchające bajek rozwijają o wiele szybciej i głębiej procesy związane z wyobraźnią i twórczym myśleniem.
Wynika z tego, że im wcześniej rozpoczniemy czytanie dziecku tym lepiej. Dzieci wychowane na słuchaniu bajek rozwijają się wszechstronnie, mają bogatą wyobraźnię, lepsze zdolności uczenia się; wczesne czytanie wpływa również pozytywnie na więź między maluchem a jego rodzicami.
Nie zastanawiaj się od kiedy czytać dziecku – po prostu weź książkę z baśniami i czytaj mu przed snem! Zobaczysz, że w przyszłości to zaowocuje.