Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś
Dziecko Wózek spacerowy dla dziecka

Wózek spacerowy dla dziecka, na co zwrócić uwagę przy wyborze

Data publikacji 17 czerwca 2021

Wózek spacerowy dla dziecka to zakup obowiązkowy – zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim. Na co zwrócić uwagę przy wyborze, żeby wybrać dobrze i zapewnić komfort sobie i przede wszystkim maluchowi? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Wózek spacerowy dla dziecka musi być bezpieczny

Sprawa zasadnicza to bezpieczeństwo. Jeżeli wózek spacerowy dla dziecka nie zagwarantuje bezpiecznych podróży, nikt nie będzie czuł się komfortowo – ani mały pasażer, ani jego opiekun. Na co zatem zwrócić uwagę? 

Przede wszystkim pojazd powinien być stabilny i oceny tego parametru powinniśmy dokonać z obciążeniem. Wózek nie może się przewrócić, np. przy nagłym manewrze lub na nierównej powierzchni. Warto sprawdzić też, czy poza hamulcami postojowymi (blokada kół), ma hamulce tarczowe, które pozwolą zredukować prędkość przy zjeżdżaniu z górki. Bezpieczeństwo zapewniają również pasy – najlepiej, żeby były pięciopunktowe. Spacerówka powinna także chronić dziecko przed słońcem i przegrzaniem. Dlatego duży daszek, najlepiej z filtrem UPF, to ważny element wózka zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim.

Do miasta, lasu czy… samolotu?

Gdy wybieramy wózek spacerowy dla dziecka, warto przemyśleć, gdzie najczęściej będziemy spacerować. Czy raczej w mieście i miejskich parkach, gdzie powierzchnie są utwardzone? Czy będziemy przemieszczać się komunikacją publiczną, pokonywać schody, bramki metra i podczas spaceru robić, być może drobne zakupy? Taki wózek musi być lekki i zwrotny oraz łatwo się składać. Spacerówki miejskie mają też zazwyczaj nieduże, piankowe koła. Dodatkowym udogodnieniem będzie specjalny koszyk oraz atrakcyjny design. 

Jeżeli planujemy głównie spacery na łonie przyrody, mieszkamy na obrzeżach miasta lub na wsi, warto rozważyć kupienie wózka, który będzie dostosowany do nierównej nawierzchni. Spacerówka, która prowadzona będzie po wyboistych drogach, powinna mieć doskonałą i wydajną amortyzację. Duże, pompowane koła ułatwią pokonywanie przeszkód oraz zamortyzują nierówności. To komfort dla malucha i rodzica, który łatwiej poprowadzi wózek. Oczywiście taki pojazd będzie sobie też doskonale radził w przestrzeni miejskiej.

Jeżeli wiemy, że maluch będzie razem z opiekunami często podróżował samochodem lub samolotem, warto przyjrzeć się kilku innym parametrom. Spacerówka do samochodu musi być lekka oraz składana do naprawdę kompaktowych rozmiarów. Samo złożenie wózka nie powinno być skomplikowane. W wielu modelach można to zrobić dosłownie jedną ręką i właśnie takie sprawdzą się najlepiej przy częstych podróżach. Podobnymi zaletami powinien cechować się wózek spacerowy dla dziecka do samolotu: niską wagą i małymi wymiarami po złożeniu. Oczywiście jednocześnie pojazd musi być wygodny dla malucha i w tej kwestii nigdy nie należy iść na kompromis.  

mata do zabawy

Redakcja potomek.pl

Nasza redakcja to zespół doświadczonych mam, miłośniczek mody, twórczy w kuchni i entuzjastek rozwoju osobistego, które dzielą się swoimi przepisami, pomysłami na modowe stylizacje oraz wskazówkami dotyczącymi parentingowej mądrości.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?